Ripple Hakkında İlginç Bilgiler

Bu yıl Ripple fiyatının ne kadar olacağı tahmin ediliyor biliyor musunuz? Belki de henüz Ripple yorum ve nasıl işler bilmiyorsunuzdur. Öyleyse okumaya devam edin çünkü size bu konuyu anlamanız için gerekli en önemli bilgileri sunacağız Aşağıya inin!

Ripple’ın Arkasındaki İnsanlar

Ripple protokolünün prototipi 2004 yılında tasarlanmıştır. Ancak gerçek hikaye 2013 yılında başlamıştır. Bu dönemde EDonkey ağının arkasındaki kişi olan Jed McCaleb, bir grup tanınmış yatırımcıdan Ripple Laboratuvarları’na para yatırmalarını istemiştir. 

Ripple Laboratuvarları ve Kurucusu

  • Chris Larsen: Yardımsever bir kapitalist, işletme yöneticisi ve kripto para birimleri bakımından en zengin kişi olarak görülen bir gizlilik aktivisti. 1996 yılında (çevrimiçi) ipotek ödünç veren E-loan fikrinden başlayarak, çevrimiçi finansal hizmetler veren bir dizi yeni şirketin kurucu ortağı olarak biliniyor.
  • Jed McCaleb: Amerikalı ünlü girişimci ve programcı. Ayrıca Stellar, Ripple, eDonkey, Overnet gibi bir dizi kripto temelli şirketin ve kripto alım satım platformu Mt. Gox’un kurucu ortağıdır. Bu platformu açık artırmaya çıkarmıştır ve platformdaki hisseleri meşhur hacklenme olayında önce yeniden kodlanmıştır. Bu platform dünya çağındaki bitcoin işlemlerin %70’ten fazlasını gerçekleştiren merkezi bir platform olmuştur. 

Ripple Protokolü yorum

Ethereum, bitcoin, ripple, cryptocurrency, the value of the - free ...

Bitcoin ve Ethereum’la karşılaştırıldığında Ripple’ın farkı blok zinciri içermemesidir. Bu kulağa tuhaf gelebilir çünkü kripto para birimlerine blok zincirlerinin eşlik etmesine alışkınız. Bu durumda işlemleri onaylarken ve her şeyin yolunda ve sorunsuz ilerlediğine dair nasıl bir güvence veya garanti verebilecekleri sorusu aklınıza gelebilir. Bu sorunun cevabı, Ripple’ın RPCA veya Ripple protokolü fikir birliği algoritması denen özel ve patentli bir teknolojiye sahip olmasında yatıyor. 

Fikir birliği terimi, her düğümün birbiriyle anlaştığı ve ortada herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Eski çağları hayal edebilirsiniz: Hepsi yaşlıca yetişkinlerden oluşan 100 bilge adamın olduğu bir şehirde insanların hep beraber bir karar alması gerekiyor. Bu yüzden tek bir karara varıyorlar. Yani herkes onay verirse istediğiniz zaman savaş başlatabiliyor ya da bitirebiliyor, vergileri artırabiliyor, Olimpiyat oyunlarının başlamasına karar verebiliyorsunuz vb. Öte yandan tek bir kişi bir bile onay vermezse o kişinin yaşadığı problem bulunana kadar hiçbir şey gerçekleşemiyor.

Ripple’ın Kullanımı

  • Ödeme işlemlerinde çok daha düşük komisyon. Doğrudan birbirine dönüştüremeyeceğiniz birkaç para birimi bulunmakta. Bu nedenle bankaların arabulucu olarak ABD dolarını kullanmaları gerekiyor. Bu yüzden A birimini ABD dolarına ve ABD dolarını da B birimine çevirirken iki kere komisyon ödemiş oluyorsunuz. Ripple ABD dolarına kıyasla çok daha düşük bir komisyon ödeyerek arabulucu olarak kullanılabilir. 
  • Hızlı uluslararası işlemler. Her işlem için ortalama süre dört saniye. Diğer dijital varlıklar için bu süre bir saate ve daha kötüsü, normal bankacılık hizmetleri ve sistemlerinde birkaç güne çıkabiliyor.
  • İşlem ekosistemi. Kullanıcılar hızlı ve ucuz işlemler için kendi para birimleri de dahil olmak üzere istedikleri para birimini kullanabiliyor.